Téli gyep

A téli gyep


Kíméljük a gyepet és lehetőség szerint ne hagyjunk kint semmi nagyobb tárgyat/bútort, ami szükségtelenül nagy terhet ró a felületre. Ilyenkor a kerti bútorokat, nem téliesíthető medencéket, napernyőket, gyerekjátékokat tegyük el olyan helyre, ahol nem a füvön kell állniuk tavaszig, mert alattuk biztosan elveszítjük a gyepet.

Sajnos minden évben véget ér a nyár – bármennyire is nem szeretnénk ezt – beköszönt az ősz és az őszi kerti munkák ideje. Ahogy a legtöbb növényt, úgy a füvet is fel kell készíteni a hidegebb hónapokra, hogy minél kisebb veszteséggel tudja azokat átvészelni.

Sokan nem fektetnek megfelelő hangsúlyt a gyepfelület felkészítésére az őszi/téli időszakra, ami ha nem is egyből, de tavasszal tud meglepetést okozni. Az őszi hónapokban fokozatosan leállunk a gyep öntözésével és rendszeres nyírásával, de a közhiedelemmel ellentétben a füvet addig kell nyírni, amíg nő, és ameddig a körülmények engedik.

Az utolsó nyírás általában az első fagy beálltáig lehetséges, ugyanis ez az az időszak, amikor a fűszálak “téli álomba” merülnek növekedés szempontjából. Felkészülve erre az időszakra, érdemes a nyírási magasságot annyira levinni, amennyire csak tudjuk és a fű engedi, de ezt csak fokozatosan tegyük meg, ahogy egyébként is ajánlott, ne vegyük el a növények tápanyagát egy drasztikus vágással. Az első fagy, vagy reggeli dér megjelenésével álljunk meg a további nyírással, és ahogy mindig, úgy most is gondoskodjunk a levágott nyesedék eltávolításáról, hogy azoknak esélyük se legyen a hótakaró alatt a meglévő állományt veszélyeztetni a berothadással.

A gyepszellőztetésre az ősz nagyon jó időszak, ilyenkor fel tudjuk készíteni a talajt az oxigén és a víz felvételére, illetve felülvetés előtt egyébként is javasolt ezt megtenni, ezzel a tavaszi “nyitóképet” kellőképpen fel tudjuk tuningolni.

Gyeptrágyából nyáron nitrogén- és kálium túlsúlyosat használunk, azonban télen a kálium utánpótlásra kell nagy hangsúlyt fektetni, így érdemes kifejezetten őszi/téli gyeptrágyát használni.

A nem kívánatos gyomok írtását is érdemes ősszel elvégezni, az így kialakuló foltokon a már említett felülvetést azonnal el is tudjuk végezni, és ha nem áll be hirtelen a téli hideg, akkor még idejében elő tudnak bújni az új fűszálak, amik a gyeptrágya és a következő hónapok bőséges vízellátásának hatására tavaszra eltüntetik a foltokat és szépen besűrűsödnek.

Tartsuk tisztán füves részeinket, és a lehulló faleveleket gereblyézzük össze, ne hagyjuk őket a gyepen, mert hasonlóan az össze nem szedett fűnyesedékhez, ezek is berothadnak a hótakaró alatt, aminek a gyep fogja a kárát látni és tavasszal nem az a látvány fogad minket, amit várunk.

Ha mindent jól és időben végzünk el, akkor bízhatunk benne, hogy tavasszal egy kevésbé meggyötört gyep látványa fogad majd minket.